Fotbal 04 June 2026 · 3 vizualizări

Cupa Mondială 2026: prețurile la bilete scot fanii din joc. FIFA, anchetată în SUA

Cu mai puțin de două săptămâni până la startul Cupei Mondiale 2026, FIFA este anchetată de procurorii din New York și New Jersey pentru prețurile „dinamice" la bilete și revânzarea fără limită de preț. Suporterii acuză că turneul a devenit inaccesibil, în timp ce bilete pentru finală au apărut la 2 milioane de dolari. Mondialul se vede integral pe Antena 1, în grila PRTV Media.

Cupa Mondială 2026: prețurile la bilete scot fanii din joc. FIFA, anchetată în SUA

Cupa Mondială 2026: cum au ajuns biletele să scoată fanii din joc

Cu mai puțin de două săptămâni până la startul Cupei Mondiale 2026 (11 iunie - 19 iulie), turneul care ar trebui să fie o sărbătoare a fotbalului este umbrit de un scandal de proporții legat de bilete. Prețurile uriașe, sistemul de tarifare variabilă și revânzarea fără limită i-au făcut pe mulți suporteri tradiționali să acuze FIFA că a transformat cel mai mare eveniment fotbalistic al planetei într-un lux rezervat celor bogați. Iar nemulțumirile au depășit deja stadiul protestelor: forul mondial este acum anchetat oficial de autoritățile americane.

Vestea bună pentru fanii din România și din diaspora este că Mondialul poate fi urmărit integral și confortabil de acasă. Toate cele 104 meciuri se transmit în România pe Antena 1, canal inclus în grila completă PRTV Media — așa că accesul la spectacol nu depinde de prețul unui bilet de avion sau de stadion, ci de o simplă conexiune la canale românești online.

Procurorii din SUA au deschis o anchetă împotriva FIFA

Cea mai recentă și mai serioasă lovitură pentru imaginea organizatorilor a venit chiar din partea autorităților din țara-gazdă principală. Procurorii generali din statele New York și New Jersey au lansat oficial o investigație privind practicile FIFA în vânzarea biletelor, după acuzații de „umflare artificială a prețurilor" și de „inducere în eroare a fanilor".

Jennifer Davenport, procuror general al statului New Jersey — statul care va găzdui finala, pe stadionul MetLife —, a descris procesul de vânzare drept un labirint al confuziei, al penuriei artificiale și al prețurilor imposibil de mari. La rândul său, procurorul general al statului New York, Letitia James, a criticat dur modul în care sunt gestionate biletele, subliniind că suporterii trebuie să aibă certitudinea că vor primi exact biletele pe care le-au cumpărat. Pentru un eveniment de această amploare, faptul că forul organizator ajunge sub lupa justiției cu doar câteva zile înainte de start reprezintă un semnal de alarmă rar întâlnit.

Prețuri „dinamice" și bilete de două milioane de dolari

În centrul scandalului se află sistemul de prețuri variabile, sau „dinamice", introdus de FIFA pentru această ediție. Practic, costul biletelor este ajustat periodic în funcție de cerere, ceea ce înseamnă că, pentru meciurile cu miză mare, tarifele pot exploda. Pentru unele partide importante, inclusiv finala de pe MetLife Stadium, prețurile au atins niveluri care au stârnit reacții dure atât din partea publicului, cât și a politicienilor americani.

Criticile s-au amplificat după ce platforma oficială de revânzare a FIFA a afișat la un moment dat patru bilete pentru finală la prețul amețitor de două milioane de dolari fiecare. Cifra a devenit rapid simbolul tuturor nemulțumirilor: pentru mulți suporteri, ea a confirmat senzația că turneul nu mai este construit în jurul fanului obișnuit. Pe rețelele sociale și pe forumurile dedicate, un comentariu a devenit viral, rezumând frustrarea generală — ideea că Mondialul „nu mai este pentru fani, ci pentru influenceri și ultra-bogați".

Un alt punct sensibil a fost modul în care au fost gestionate categoriile de bilete. FIFA a vândut inițial tichete pe categorii, dar fără locuri fixe atribuite. Ulterior, pe măsură ce cererea a crescut, au fost introduse noi categorii, iar unii suporteri care cumpăraseră deja bilete s-au trezit mutați în zone considerate mai puțin avantajoase. Forul mondial a explicat că planurile prezentate inițial erau doar un „ghid orientativ" privind posibila amplasare a locurilor — o justificare care nu a liniștit deloc spiritele.

Reacția lui Infantino și plângerea suporterilor europeni

Președintele FIFA, Gianni Infantino, a respins criticile legate de prețuri. El a argumentat că organizația trebuie să se adapteze la cea mai dezvoltată piață de divertisment din lume, cea americană, unde revânzarea biletelor este permisă fără limită maximă de preț — un regim care, în opinia sa, poate influența în mod natural nivelul costurilor finale.

Reacția nu a fost însă pe placul organizațiilor de suporteri. Football Supporters Europe (FSE), care reprezintă interesele fanilor de pe continent, a depus o plângere la Comisia Europeană, în care acuză FIFA de „extorcare" și de o „trădare monumentală" a iubitorilor de fotbal. Pentru milioane de suporteri europeni, mesajul transmis de aceste prețuri este că prezența pe stadioanele Mondialului a devenit, practic, un privilegiu inaccesibil.

O lege din Canada a forțat FIFA să retragă bilete

Presiunea nu vine doar din SUA. În Canada, provincia Ontario a adoptat legea „Putting Fans First Act", care interzice revânzarea biletelor la evenimente peste valoarea lor nominală. Drept consecință directă, FIFA a fost nevoită să retragă de pe propria platformă biletele revândute pentru meciurile programate la Toronto, pe BMO Field.

Orașul canadian va găzdui șase partide ale turneului, inclusiv meciul de debut al naționalei gazdă. Pentru a oferi un reper, biletele la valoare nominală pentru acel meci porneau de la puțin peste 290 de euro, în timp ce alte partide din grupă de la Toronto începeau de la aproximativ 50 de euro. Episodul a arătat că, acolo unde legislația locală protejează suporterii, sistemul de revânzare nelimitată al FIFA poate fi pus în dificultate.

Atenție la canalele oficiale și la accesul peste granițe

Pentru cei care totuși intenționează să facă deplasarea peste ocean, recomandarea specialiștilor este fermă: biletele trebuie cumpărate exclusiv prin canalele oficiale FIFA. Piața neagră și site-urile neautorizate practică prețuri de camătă, iar biletele digitale securizate riscă să fie blocate la intrarea pe stadion dacă nu provin din surse autorizate.

În plus, fanii internaționali trebuie să țină cont de o regulă esențială: nu există o „viză unică" pentru Cupa Mondială, iar biletul de meci nu garantează trecerea frontierelor. Turneul fiind împărțit între trei țări — SUA, Canada și Mexic —, fiecare stat își aplică propriile reguli de imigrare și control, ceea ce complică semnificativ logistica unei eventuale călătorii care să acopere mai multe orașe-gazdă.

Nu doar prețurile: vize și măsuri de securitate

Pe lângă bariera financiară, fanii internaționali se confruntă și cu un context logistic complicat. Organizarea în trei țări înseamnă trei regimuri diferite de imigrare, iar pe acest fond au apărut deja probleme: unele naționale și-au amânat plecarea către turneu din cauza dificultăților legate de obținerea vizelor pentru SUA. Forul mondial a încercat să medieze situația, urmărind un statut special, simplificat, pentru posesorii de bilete și pentru oficiali, însă marja de manevră în fața politicilor de securitate națională ale Statelor Unite rămâne limitată.

În paralel, orașele-gazdă din SUA au pregătit dispozitive de securitate ample în jurul stadioanelor și al nodurilor de transport, menite să gestioneze fluxul uriaș de turiști. Pentru suporterul obișnuit, toate acestea se traduc într-o planificare mult mai atentă a călătoriei și într-o serie de incertitudini suplimentare, departe de imaginea relaxată a unei vacanțe dedicate fotbalului. Este încă un motiv pentru care, pentru cei mai mulți fani, varianta urmăririi meciurilor de acasă devine nu doar mai ieftină, ci și mult mai comodă.

Cel mai mare Mondial din istorie

Dincolo de controverse, ediția din 2026 rămâne una istorică. Este primul Campionat Mondial găzduit de trei țări și primul cu 48 de echipe și 104 meciuri, desfășurate pe parcursul a 38 de zile, ceea ce îl transformă în cel mai lung și mai amplu turneu final din istorie. Meciul de deschidere va avea loc pe legendarul Estadio Azteca din Ciudad de Mexico, pe 11 iunie, iar finala este programată pe 19 iulie, pe MetLife Stadium din zona New York/New Jersey.

Interesul global este pe măsură: FIFA a anunțat că s-au vândut deja aproape două milioane de bilete, fani din peste 200 de țări asigurându-și prezența. Cu alte cuvinte, în ciuda prețurilor și a scandalurilor, cererea rămâne uriașă — dovadă că pasiunea pentru fotbal nu dispare, chiar dacă accesul direct pe stadioane devine tot mai dificil pentru suporterul obișnuit.

Vezi Cupa Mondială 2026 live, fără bătăi de cap

Pentru marea majoritate a fanilor, soluția cea mai simplă și mai accesibilă rămâne urmărirea turneului la televizor. În România, FIFA World Cup 2026 se transmite integral pe Antena 1, canal disponibil în grila completă PRTV Media. Astfel, poți urmări toate cele 104 meciuri — de la faza grupelor până la marea finală — în calitate înaltă, oriunde te-ai afla.

Românii din străinătate nu mai trebuie să se gândească la prețuri de bilete sau la vize: cu un abonament PRTV Media, fiecare meci al verii ajunge direct pe ecranul de acasă. Vezi tot ce e nou despre Mondial și restul evenimentelor sportive în secțiunea noastră dedicată, PRTV Sport.

Testează PRTV Media gratuit 7 zile — cel mai bun IPTV România

Nu ai încă abonament? Cu PRTV Media ai acces la cel mai complet serviciu de IPTV România — peste 200 de canale românești online în calitate HD și 4K, inclusiv toate canalele sport: Digi Sport 1-4, Pro Arena, Prima Sport, Eurosport, PRTV Sports și multe altele.

Fie că ești în Germania, Anglia, Italia, Spania, Franța, Austria, Canada sau oriunde în lume — cu PRTV Media ai televiziune românească online ca acasă. Infrastructură premium cu servere în toată Europa, fără VPN, fără buffering.

Ce primești în perioada de test:

  • 7 zile gratuite — acces complet la toate canalele românești și funcțiile premium
  • Calitate HD și 4K — imagine cristalină pe orice dispozitiv
  • Aplicații proprii — PRTV Neo pentru Android TV și Fire TV, PRTV Loader pentru Samsung și LG Smart TV
  • Suport dedicat 24/7 — sistem de tichete și centru de ajutor complet

PRTV Media este operator direct din 2012, cu peste 18.500 de abonați activi din diaspora. Nu suntem reseller — deținem și administrăm întreaga infrastructură, ceea ce înseamnă cel mai bun IPTV România ca stabilitate și calitate. Disponibil în toate țările: IPTV România Germania, Anglia, Italia, Spania, Franța, Austria, Belgia, Olanda, Elveția, Canada, SUA, Australia și multe altele.

Activează testul gratuit acum:

👉 Test Gratuit 7 Zile — Începe Acum

Distribuie articolul: